Св. равноапостолен Методий, учител Славянски е роден ок. 815 г. в Солун, умира през 885 г. във Велика Моравия (на територията на днешна Чехия). Византийски политически и културен деятел, по-голям брат на Константин-Кирил Философ. Канонизиран е от християнската църква за светец.Основни данни за живота и делото на Методий се съдържат в Житие Методиево, житието на брат му Кирил, както и гръцките жития на Климент Охридски и на Наум. Данни се съдържат също така и в други извори – български, гръцки, латински и други.За детството на Методий се знае по-малко отколкото за това на по-малкия му брат Кирил. В голяма степен легендарните елементи в житията на двамата братя говорят, че те са родени в Солун, в семейството на подстратега и управителя на Солунска област, Лъв и жена му Мария.За младостта на Методий също не се знае много, въпреки че изворите подчертават големите му умствени способности. Знае се, че преди да се оттегли в манастир, е бил управител на византийска област, населена със славяни (843-851).Днес науката предполага, че съставянето на глаголицата – първата славянска азбука, е извършено по време на престоя на Методий в манастира „Св. Полихрон“. Тогава би трябвало да са преведени и най-важните за християнското богослужение книги.Черноризец Храбър в своя трактат „Сказание за буквите“ дава времето, по което е завършено това дело: когато българският престол е зает от княз Борис I, великоморавският – от княз Растица, а панонският княз е Коцел. Според изчисленията това е станало през 863 г.През 860 Методий, заедно с брат си Кирил, посещава Херсон, натоварен с т. нар. хазарска мисия. През 863, след искане от страна на великоморавския княз Ростислав двамата братя, начело на свои ученици, пристигат в столицата на княжеството Велеград, където развиват активна дейност по превеждане на богослужебните текстове, въвеждат църковните служби: утренни часове, вечерня, повечерие и литургия на старобългарски език.Във Великоморавия двамата братя прекарват три години, като обучават голям брой ученици. През пролетта на 867 потеглят за Цариград, за да ръкоположат последователите си в църковен сан. По пътя остават за кратко в славянското Панонско княжество по молба на неговия княз Коцел, а после минават и през Венеция, където Константин-Кирил Философ води своя диспут за триезичната догма с латинското духовенство. През 867 г. римският папа Адриан II поканва двамата и техни ученици в Рим, където биват ръкоположени най-изтъкнатите следовници на Кирил и Методий, вероятно Климент, Наум, Ангеларий и Горазд. В Рим Константин Философ е починал, където е погребан в църквата, която носи името на римския папа св. Климент. През 869 г. Методий е ръкоположен от папа Адриан II за архиепископ на Панония и Моравия.
-
Събития
- ПАНДЕМИЯТА ОГРАНИЧАВА, НО ОТВАРЯ ДУШЕВНОСТТА И ТАЛАНТА НИ. „НЕ ОСТАВЯЙТЕ ПЕРОТО ДА РЪЖДЯСА!“ ЕВТИМ ЕВТИМОВ
- ОЧАКВАЙТЕ! КОЛЕДЕН ОНЛАЙН КОНЦЕРТ
- 170 години от рождението на ИВАН ВАЗОВ
- Народното читалище е живо! Сковани от пандемията, ще се стоплим с поетичното слово на Вал Миленов!“А ние, вярващите – тихи и смирени,ще дойдем в твоя дом със свещ в ръка.С трудности се борим, изтощени,но ще запалим твоя огън в нашите деца“ – ни каза поетът в навечерието на Деня на народните будители.Пожелаваме на добър час на новата поетическа книга на Вал Миленов „Моята любов“!
- ЧЕСТИТ ПРЗНИК НА БУДИТЕЛИТЕ НА ЦЕЛИЯ ЕКИП НА НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ ,,ХРИСТО СМИРНЕНСКИ – 1946”! БЛАГОДАРЯ ЗА ВСЕОТДАЙНИЯ ВИ ТРУД И ОБИЧТА КЪМ ХОРАТА! БЪДЕТЕ ЗДРАВИ И ГОРДИ С ТОВА, КОЕТО ПРАВИТЕ! МАНЯ ВУКАДИНОВА ЧИТАЛИЩЕН СЕКРЕТАР
- 140 години от рождението на Димитър Бояджиев
- И НАШИТЕ ВЪЗПИТАНИЦИ ПОЗДРАВИХА ЖИТЕЛИТЕ НА ОВЧА КУПЕЛ ПОСЛУЧАЙ ПРАЗНИКА НА КВАРТАЛА – 06.09.2020Г.
- 120 години от рождението на Христо Смирненски
- Представяне на новия роман на Стефан Иванов „ПЕСЕНТА НА СЛАВЕЯ“
- 1135г. от смъртта на св.Методий
- „…че и ний сме дали нещо на светът….“Ив. Вазов Светите Кирил и Методий осветиха пътя на Духовността ни. Ние вървим, огряни от ярката светлина на творческия огън, със силата на мъдростта на предците – през изненадите на новото време, но с вярата, че Утре ще е сигурно и пълноценно за нас и децата ни. Честит празник, съграждани, колеги, приятели! Честит 24 май, Българи!
- 110 г. от рождението на Любомир Андрейчин – 2020г.
- 155г. от рождението на Тодор Влайков – 2020г.
- 150г. от рождението на Стоян Аргиров – април 2020г.
- 100 години от рождението на ВАЛЕРИ ПЕТРОВ – април 2020г.
- С МАРТЕНИЦИТЕ НА БАБА МАРТА И НАЙ – ВДЪХНОВЕНИТЕ СТИХОВЕ И ПЕСНИ ЗА ПРЕДСТОЯЩИЯ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИТЕ – 3-ти МАРТ. ДОМ ЗА ВЪЗРАСТНИ ХОРА – ГОРНА БАНЯ! – 2020г.
- ГОРДИ БЪЛГАРИ НАВРЪХ ТРЕТИ МАРТ! УРОК ПО РОДОЛЮБИЕ В ІV б , 149 СУ „ИВ. ХАДЖИЙСКИ“ НАЦИОНАЛНИЯТ ПРАЗНИК Е СЪПРОВОДЕН С ЩАСТЛИВАТА МАРТЕНИЦА! – 2020г.
- ЧЕСТИТА БАБА МАРТА ОТ НЧ „ХРИСТО СМИРНЕНСКИ – 1946“ – 2020г.
- НЧ“Хр.Смирненски 1946″, Столичен район „Овча купел“ покани стотици да се радват на творческите постижения на читалищни школи и състави. Благодарим за гостоприемството на НБУ!- декември 2019
- С КОЛЕДЕН ДУХ И НАСТРОЕНИЕ В ТЕАТЪРА НА НБУ – декември 2019г.
- Благотворителен концерт „Деца помагат на деца“ 2019 г
- „Любовта е любов“-вечер с поезията на Петя Йотова – 2019г.
- ВЕЧЕР НА ТВОРЧЕСТВОТО НА ТАТЯНА КОСТОВА – ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НЧ „ХРИСТО СМИРНЕНСКИ 1946“, ПОСВЕТЕНО НА ДЕНЯ НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ – ноември 2019г.
- „ДЕНЯТ НА СМИРНЕНСКИ“ ПОКАНИ ВЛАДИМИР ИЛИЕВ – ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЛК „ПЕГАС“ И БАРДА ЕВГЕНИ БЕНОВ – НОЕМВРИ 2019г.
- „ЛЯТНА ПАЛИТРА“ организирано от Музикална агенция Артвойсес София и НЧ“ Хр. СМИРНЕНСКИ 1946″ Със съдействието на Столична община Дирекция Култура и НДК – ЮЛИ 2019
- Продукция на Школа по пиано с ръководител Марина Коджабашева при Народно читалище „Христо Смирненски 1946“ – 12.06.2019г.
- ПЪРВИ ЮНИ
- ПЪРВИ ЮНИ 2019
- ПРОТОКОЛ ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС 2019
- ПОЛЕЗНИ И ПРИЯТНИ ЗАНИМАНИЯ С НАС
- ПРАЗНИЧЕН КОНЦЕРТ
- ДЕВЕТИ РАЙОНЕН ПРАЗНИК „МЛАДИ ТАЛАНТИ“ 2018
- “ ЗА ЛЮБОВТА „